Rošty

Komfortní spánek je výsledkem velmi dobré souhry lamelového, motorového, nebo segmentového roštu s matrací. Kvalitní matrace potřebují pro dokonalé využití zónových jader i dobrou podpěru v podobě kvalitního roštu do postele.

Rošty do postele jsou důležité pro zmírnění namáhání matrace a prodloužení její životnosti. Vyrábějí se v různých konstrukčních a kvalitativních provedeních. Kvalita a vhodnost použití roštu závisí na počtu lamel a jejich upevnění k rámu. Platí zde zásada jeden rošt = jedna osoba. Rošt má také vliv na zdravý spánek.

Kvalitní lamelový, segmentový nebo motorový rošt uhýbá pod tlakem matrace a pomáhá tak dokonalejšímu vnoření se lidského těla do matrace. Výsledkem je lepší přizpůsobení matrace lidskému tělu. Čím více má rošt lamel, tím lépe bude lidskou páteř kopírovat.

Pevné rošty
Pevné rošty
Polohovací rošty
Polohovací rošty
Motorové rošty
Motorové rošty
Rošty výklopné
Rošty výklopné
Rošty AKCE
Rošty AKCE

Lamelové rošty do postele a jejich odlišnosti

Lamelový rošt s vhodnou matrací a kvalitní postelí tvoří jeden komplexní funkční celek. Vhodná kombinace matrace postele a roštu ovlivňuje výslednou kvalitu spánku odpočinku.

Rošty se mezi sebou liší nejen svojí funkčností a účelností, ale také další řadou parametrů, které si popíšeme.

První věcí kterou je nutné zvážit při nákupu roštu je jeho funkčnost a účelnost. V případě, že řešíte nedostatek místa v ložnici a potřebujete efektivně využít každé volné místo, pod postelí doporučujeme výklopné rošty. Tyto rošty se mohou vyklápět jak z boční strany postele, tak z čelní strany. Vyklápějí se za pomocí mechanického, nebo pístového kování. Tyto rošty umožňují využít prostor v oblasti pod postelí a  představují velice praktické řešení.

Pokud neřešíte nedostatek místa v ložnici a patříte mezi čtenáře, případně rádi v posteli relaxujete, určitě je vhodné volit polohovací rošt. Rošt může nabízet polohování v oblasti pod hlavou, nebo také polohování obou stran (pod hlavou, pod nohami). Polohování se provádí manuálně a jednoduchým způsobem lze nastavit rošt do několika poloh. Pokud požadujete zkombinovat pohodlí a komfort při polohování doporučujeme motorové polohovací rošty. Setkáte se s rošty, které využívají jednoho nebo dvou elektromotorů, případně s rošty, které umožňují polohování až do polohy v sedě.

Třetí kategorii roštů tvoří pevné postelové rošty. Tyto rošty jsou mezi zákazníky nejvíce rozšířeny, vyhovují všem typům matrací a pokrývají celé cenové spektrum od nejlevnějších až po komfortní a dražší modely.

V nedávné době se na trhu objevily novinky v oblasti konstrukčního řešení roštů a tuto skupinu zastupují rošty segmentové. Jak již samotný název charakterizuje, ložná plocha je tvořena řadami samostatně pružících segmentů. Segmenty mají nejlepší schopnost přizpůsobení se matrací pod zátěží a naopak matraci bez zátěže výborně odvětrají.

Technická specifikace a jednotlivé parametry lamelových roštů do postele.


Počet lamel roštu je jeden ze základních parametrů roštu. V nabídce se setkáte u levných roštů s počtem lamel v rozmezí 13-16 ks. Ve střední cenové hladině jsou rošty osazeny 26-28 lamelami. V nejkomfortnější skupině jsou rošty osazeny až 42 lamelami. Obecně platí, pokud má rošt 26 lamel a více jedná se o dostatečný počet, který zajišťuje komfort při spánku.

Pouzdra, ve kterých jsou jednotlivé lamely usazeny je další z parametru roštu. Při výrobě roštu se používají plastová pouzdra, gumová pouzdra, výkyvná pouzdra a také zdvojená, nebo strojená pouzdra. Pouzdra zajišťují nejen samotnou fixaci lamel, ale také zabraňují vrzání roštu při pohybu na matraci a zefektivňují jejich celkové pružení. Můžete se také setkat se zvýšenými výkyvnými pouzdry, které umožňují částečný výkyv lamel do všech stran a díky tomu se lépe přizpůsobují zatížené matraci. Postelové rošty se zdvojenými, nebo ztrojenými lamelami zajišťují rovnoměrné mezery mezi jednotlivými lamelami a díky tomu je docíleno rovnoměrné odpory po celé délce matrace, včetně nejvíce namáhané bederní oblasti.
Dalším zajímavým vylepšením pouzder v poslední době jsou pouzdra protažená nad samotný rám roštu (u některých výrobců pod označením pouzdra POM). Takto řešená pouzdra brání skřípnutí potahu matrace mezi rámem roštu a bočnicí postele.

Ramenní zóna (nebo také ramenní kolébka). U komfortních roštů je oblast pod rameny osazena lamelami, které jsou frézováním cíleně zeslabeny. Výsledkem a smyslem zeslabení lamel v této oblasti je požadavek na vyšší pružení a průhyb lamel. Při poloze na boku potřebujete docílit většího prohnutí a lepší polohy u krční páteře.

O lamelových roštu vyšší třídy se často setkáte se středovým zesílením v bederní oblasti. Středové zesílení představuje skupina (cca 5 lamel), které jsou zdvojené a umožňují individuální nastavení tuhosti lamel v této oblasti.

Další odlišností mezi rošty představuje středová stabilizační popruh. Tento popruh vede středem roštu přes celou jeho délku. Jednotlivé lamely jsou tímto popruhem fixovány v rovnoměrných rozestupech a díky tomu je zajištěno rovnoměrné podepření matrace v celé její délce. Pokud rošt nemá tento popruh, může docházet při pohybu na matraci k nerovnoměrným mezerám mezi jednotlivými lamelami a v tomto důsledku k nerovnoměrné podpoře matrace.

Velmi důležitým parametrem je také nosnost roštu. Při výběru roštu sledujte pečlivě tento údaj. U levnějších variant roštu je použito menšího počtu lamel a užšího rámu. Pokud zakoupíte takový rošt a nepřihlédnete ke své hmotnosti a doporučené maximální nosnosti roštu, bude docházet k nepřirozenému prohnutí a spánek na takovém roštu nebude příjemný. Proto doporučujeme zakoupit rošty s rezervou v jeho nosnosti oproti váze zákazníka.

Rozměr lamelových roštů do postele. V našem specializovaném eshopu najdete rošty jak ve standardních šířkách a délkách 80x200, 90x200, 100x200cm, tak také v prodloužených délkách na 210, 220cm. Každý rošt má ve skutečnosti jiný rozměr oproti udavanému. To znamená: Pokud koupíte rošt s označením 90x200cm, jeho skutečná délka je 196 cm (o 4 cm kratší) a šířka 89 cm (o 1 cm užší). Důvodem je, aby Vám rošt pasoval do vnitřních rozměrů postelí od různých výrobců.
Většina roštů umožňuje vyrobit rozměry také na zakázku. Při objednání takového rozměru roštu mějte na paměti že je nutné aby byla skutečná délka roštu o cca 4 cm kratší než je vnitřní délka postele a o 1 cm užší, než je vnitřní šířka postele.

Pokud budete potřebovat poradit s výběrem a vhodností lamelového postelového roštu, neváhejte se na nás obrátit. Team Postele-Matrace.cz

Objednávky po telefonu
Doprava Zdarma
Dotazy

Výběr vhodného roštu

Rošt do postele představuje důležitý funkční prvek celého lůžka. Ve spojení s kvalitní matrací  podporuje její funkčnost elasticitu a zajišťuje dobrou hygienu lůžka. Pří výběru postelového roštu neopomeňte 3 základní parametry.

Při výběru roštu sledujte jeho maximální nosnost. Přetěžování roštu způsobuje nadměrné prohýbání a spánek nebude příjemný.

Pokud rádi čtete, nebo rádi v posteli relaxujete, určitě se zaměřte na polohovací rošty. V nabídce najdete jak rošty s mechanickým polohováním, tak rošty motorové s dálkovým ovládáním. Při výběru takového roštu nezapomeňte že ne všechny typy matrací jsou vhodné na polohovací, nebo motorové rošty.

Počet lamel u jednotlivých roštů se pohybuje v rozsahu 13-42 ks. Rošty s 26 a vyšším počtem lamel zajišťují rovnoměrnou a komfortní podporu matrace v celé její délce.

Pokud si nebudete vědět rady s výběrem lamelového roštu, rádi Vám poradíme.

 

Aktuality

 • Rozkládací postele Tandem

  Chytré rozkládací postele TANDEM nejen pro hosty.

  Rozkládací postele (tandemové postele) jsou vhodné nejen pro přespání hostů, ale také jako plnohodnotné rozkládací postele pro každodenní spaní. Tyto postele lze rozložit do velikosti 170x200 cm, což představuje pohodlné dvojlůžko pro dva.

   
 • Bílá kožená postel s úložným prostorem

  Bílá kožená postel s úložným prostorem ve které se snoubí praktičnost se zářivou bílou barvou.

  Pokud hledáte bílou postel s úložným prostorem dvoulůžko, tak si prohlédněte postel ROSMARINA 02.

   
 • Kovaná postel

  Ručně kované postele s nádechem klasiky i v modernějším pojetí.

  Ručně kovaná postel, ve které se spojuje tradiční kovářské řemeslo v kombinaci s krásnými tvary designérů se může stát dominantovu i Vaši ložnice. Představujeme kované postele od předního českého výrobce s dlouholetou tradicí, z jehož postelí vyzařuje řemeslo, tradice a kvalita zpracování.